Признавам си реверанса към Валери Петров и неговата „мека есен“… Но зимата наистина е мека, а мъглите и промъкващите се през нея слънчеви лъчи й придават един особен опушено-златен нюанс, като от картините на италианските майстори. Това ми харесва, но и ме кара инстинктивно да търся къде да се сгуша. Преди време дизайнерката Невена ми разказа една чудесна история за Норвегия. Там на всеки прозорец нощем хората оставят запалена лампа. Стара традиция – лампата някога указвала на пътника в напълно черната северна нощ, че го очакват топлина и храна. Светлинката на прозореца била спасение за странника. Днес, струва ми се, нас ще ни спасят цветовете.
И така, ето как да си направите един спасителен топъл шал, а и да спасите някой стар. Като начало ви е нужен шал – напълно по ваш избор. Аз избрах един, който имам от години, но никога не съм носила, защото в него няма характер.
Добавих цветна прежда и къдели цветна вълна за плъстене.
Разделих вълната на по-малки части.
И започнах да я пришивам с преждата към шала. Използвах контурите на вече съществуващи шарки – това улесни работата ми. Още повече би била улеснена работата ви, ако използвате гергеф.
Накрая се получиха такива…
… и такива
… шарки.
А ето как изглежда и шалът в цялата му топла, пъстра прелест!
Необходими материали: шал, къдели вълна за плъстене (можете да я замените и с много дебела непресукана прежда), прежда за пришиването, дебела игла с голямо ухо, ножица, гергеф (не е задължителен);
Време за изработване: според сложността и броя на елементите. За моя шал отделих около 4 часа;
Вложени средства: нито стотинка! Много обичам да го казвам това, ама и си е вярно – използвах вълнените къдели, останали от изработването на коледни топки и бижута и прежда, която имам отпреди.
1 коментар
Деница
ян. 6, 2014
Невероятно е красив шалът, чудесна хрумка и изпълнение, благодаря за споделянето. Усмихната седмица.:)