Може би трябва да започна с това, че книжната мишчица съм аз… Библиотекарка и филоложка по образование, редактор по професия, страстно влюбена в старовремските каталожни шкафчета, в мириса на мастило върху хартията, в празните бели листове или в изписаните страници, в книгите, в писането, в четенето…

Помня чудесните хлапашки години, в които си купувах три тетрадки от 90 листа, залепвах ги една за друга, подвързвах ги с най-цветната хартия, която можех да открия, и те се превръщаха в поредния том от дневника ми. Изписвах ги бързо. Ученически любови, рисунки, снимки, картички от скъпи приятелки, момичешки тайни, които тогава не бих споделила с никого, а сега ми се струват толкова детски и дори смешни, сърдити моменти, щастливи моменти, моменти за въпроси, за мечти, за надежди…

Май тогава всички пишехме дневници. Сега правим блогове и споделяме в социалните мрежи. Тайните не са онова, което бяха. Дневниците също.

Но колкото и удобни да са диктофоните, все пак много по-приятно е да запишеш някоя мисъл или идея, някой спомен, върху белите страници, а не на  звуков файл. Има нещо старомодно, но истинско поради категоричната му материалност…

Ако и вие мислите в тази насока, нужни са ви само стар тефтер или тетрадка с твърди корици, парчета плат, панделки и пъстри ширити, универсално лепило и специализирано лепило за текстил, мъниста и всякакви други дреболийки, които могат да послужат за украса…

Изрежете краищата на парчетата плат с назъбена ножица, намажете ги добре и старателно във всяко ъгълче, а после ги притиснете към корицата на тефтера. Използването на назъбената ножица ви спасява от много по-трудната процедура по подгъване на плата към вътрешната страна на корицата и последващите дозалепване и притискане, които отнемат доста време…

Заложете на фантазията си, подреждайте парчетата плат, сякаш редите мозайка, застъпвайте ги, залепвайте ги на известно разстояние едно от друго, играйте си с тях и с цветовете…

Когато налепите основата, използвайки универсалното лепило, започнете да добавяте текстилната украса, като ползвате вече лепилото за текстил. То е ценно с това, че не оставя следи по плата и панделките и с него можете да закрепите здраво дори и съвсем тънки материи. Но все пак моят съвет е да не се предоверявате на качествата му и когато го нанасяте върху панделка, да го полагате само върху дебелите елементи с бродерия.

После добавете останалите елементи за украса. Изкуствените скъпоценни камъчета са много добра идея. Лепилото с брокат, използвано за декорация, ще добави усещане за старинност и още малко блясък.

Погрижете се гръбчето също да бъде подходящо украсено. Когато оставяте дневника си, без значение дали е изправен или легнал, то ще се вижда, не забравяйте това.

И така, когато последната капка лепило изсъхне, вие ще имате красив дневник… Може да го използвате при пътуванията си, в следобедите, в които сте се отдали на мечти и планове, може да го подарите на скъп човек.

Необходими материали: стар тефтер или тетрадка с твърди корици, парчета плат, панделки и пъстри ширити, универсално лепило и специализирано лепило за текстил, мъниста и всякакви други дреболийки, които могат да послужат за украса; лепило с брокат, назъбена и обикновена ножица;

Време за изработване: около 2 часа заради съхненето на различните лепила. Но е добре, ако нанасяте лепило с брокат, да оставите творението си да „преспи“ една цяла нощ;

Вложени средства: в случая – нито стотинка. Специализираното лепило за текстил струва около 4 лева.