Има една стара история, за един младеж, който отишъл при мъдреца да търси
помощ.
– Учителю, идвам при теб, защото се чувствам толкова жалък, че нямам желание за нищо. Казват ми, че за нищо не ме бива, че нищо не върша като хората, че съм непохватен и много тъп. Как да се поправя? Какво да сторя, че да ме ценят повече?
Без да го поглежда учителят му рекъл:
– Съжалявам много, момко. Не мога да ти помогна, защото първо трябва да разреша
един личен въпрос. Може би след това …
И след кратка пауза добавил:
– Но ако склониш да ми помогнеш, ще се справя по-бързо с него и после може и да ти помогна.
– О, колко се радвам, учителю – измънкал момъкът, разбирайки, че отново го подценяват и пренебрегват.
– Добре – продължил учителят. Свалил си пръстена от кутрето на лявата си ръка и като го подал на момчето му рекъл:
– Яхни коня, който е навън, и иди на пазара. Продай този пръстен, защото трябва да изплатя един стар дълг. Постарай се да получиш най-високата цена и да не скланяш за по-малко от една златна монета. Тръгвай и се върни по-бързо с жълтицата.
Момъкът взел пръстена и тръгнал. Щом стигнал до пазара, започнал да предлага пръстена на търговците, които го поглеждали с известен интерес, докато не споменал истинската цена, която иска. Отворел ли дума за златна монета, едни му се присмивали, други му обръщали гръб и само един старец си направил труда любезно да му обясни, че една златна монета е твърде висока цена за този пръстен. Някой се смилил над него и му предложил сребърна монета и медна съдинка, но заръката била да не скланя за по-малко от жълтица и момъкът отказал. Като предложил пръстена на всички, които срещнал на пазара, а това били повече от сто души, отчаян от неуспеха, той яхнал коня и се върнал при учителя. Колко искал момъкът да има една златна монета и да я даде на учителя, за да се отърве той от дълга си и най-сетне да го посъветва и да му помогне. Влязъл при стареца.
– Учителю – рекъл, – съжалявам. Това, което ми заръча, е невъзможно. Сигурно щях да получа две три сребърни монети, но не мисля, че можех да заблудя някого за истинската стойност на пръстена.
– Това което каза, е много важно, млади приятелю – усмихнат отвърнал учителят. – Първо трябва да узнаем истинската стойност на пръстена. Яхай пак коня и върви при бижутера. Че кой ще знае по добре от него? Кажи му че искаш да го продадеш и питай колко ще ти даде за него. Но каквото и да ти предложи, не го продавай. Върни се тук.
Момъкът отново яхнал коня.
Бижутерът погледнал пръстена под светлината на масленичето, разгледал го под лупа, претеглил го и после казал на момчето:
– Момко, кажи на учителя, че ако иска да продаде пръстена още сега, не мога да му дам повече от педесет и осем златни монети за него.
– Петдесет и осем златни монети ли? – възкликнал момъкът.
– Да – отвърнал бижутерът. – Знам, че след време може да вземе към седемдесет монети, но ако го продава спешно…
Момъкът се развълнувал и препуснал към дома на учителя да му каже новината.
– Седни – рекъл му той, като го изслушвал. – Ти си като този пръстен – рядък и скъп накит. И като него, можеш да бъдеш оценен само от истинския познавач. Защо си тръгнал да искаш от всеки да види истинската ти стойност?
И като казал това, сложил отново пръстена на кутрето на лявата си ръка…
„Нека ти разкажа“ – Хорхе Букай
Това е просто една история за пръстен. Аз мога да ви разкажа друга – по-простичка и не с толкова силно внушение. Тя само ще ви напомни, че ако носим красотата в сърцето си, пръстите ни лесно ще се научат да я претворяват.
За моята история са ви нужни мъниста, пистолет за горещ силикон, пластмасови капачки, заготовка за пръстен и копнеж да правите нещо с ръцете си.
Най-добре е да използвате прозрачните кутийки, в които някои марки бои за коса слагат ръкавиците. Ако не оцветявате косата си, помолете приятелки да ви запазят от техните. В тези кутийки чудесно се съхраняват дребни мъниста или семена на цветя, но надали всяка жена се занимава с ръкоделие или домашно градинарство, най-вероятно ги изхвърлят.
И когато сте се сдобили с поне една кутийка, започнете да действате – с помощта на горещия силикон облепете цялото й капаче в мъниста, дребни елементчета (дори и текстилни, ако желаете), шапчици за бижута…
Развихрете фантазията си и изпозлвайте всичко, което ви се стори добре. Притискайте добре елементите, а за да бъдете по-спокойни, че ще се задържат здраво, може предварително да надраскате повърхността на кутийката с груба шкурка.
По време на работа между отделните елементи ще останат да се точат силиконови конци, но не се притеснявайте. После ще ги отстраните с помощта на ножичка за нокти или макетно ножче.
След това, ако имате две кутийки, нарежете другото капаче с ножичка така, че да може да се впъхне в първото. Ако имате само една кутийка, срежете другата й част така, че да пасне по мярка на украсеното капаче и пак нарежете ръбчето й.
Важното е гръбчето на второто капаче да стои точно на едно ниво с ръбчето на първото. Преди да ги впъхнете двете части една в друга, сложете добро количество силикон, за да се закрепят здраво.
След това – за да сприкриете острата част на ръбчето, пак със силикон, налепете мъниста, а по желание – и тънък кръгъл шнур. После закрепете халката-заготовка за пръстени.
И вашият пръстен е готов!
Необходими
материали: мъниста, пистолет за горещ силикон, пластмасови
кутийки от ръкавици за боя за коса (но можете да ги замените с всякакви други
капачки и пак ще се получи ефектно, дори можете да си играете с цветовете),
заготовка за пръстен, ножичка за нокти, макетно ножче;
Време
за изработване: около час;
Вложени
средства: в случая – нито стотинка.
13 коментара
Катрин
юли 8, 2012
Невероятно,идейно,уникално,оригинално и още много други прилагателни с много положителни качества!
Катрин
юли 8, 2012
Вихре,откъде ги изнамираш постоянно тези истории?Много са сполучливи,нравоучителни и интересни!
VIHRA
юли 9, 2012
Бих искала да кажа, че много чета, но ще излъжа. 🙂 Напоследък чета предимно по работа и рядко „заради душата“. Но като че ли някои истории сами ме намират. Ето тази за пръстена, дойде сякаш по магически начин след срещата с двама приятели, с които цяла вечер разговаряхме на подобни теми. И на сутринта, в първия сайт, който отворих, тя ме чакаше… Може и да е чиста случайност 🙂
Росана
юли 10, 2012
Прекрасен, вече си го предстaвям в детски ватиант с пеперуди и мъниста :))))
VIHRA
юли 10, 2012
Идеята ти е прекрасна, Росана! 🙂 Може ли да го покажеш, когато е готов? Моля!
Йоана
юли 10, 2012
Аз съм далеч от правенето и оценяването на пръстени, но пък мога да оценя твоята работа. Прекрасен е! Историята го допълва по най-добрия начин. Стана ми хубаво като я прочетох. Благодаря!
Мария
юли 13, 2012
Вече знам,че нещата ти лекуват!Мене лично ме обръщаш винаги към по-добрата ми страна.Благодаря ти!
epoha
юли 24, 2012
dobra ideq no mejebi 6te6e da stane o6te po-hubavo ako manistata oformq6e nakakva forma naprimer cvete
VIHRA
юли 25, 2012
Йоана, Мария, много ви благодаря!
epoha, има нещо вярно в думите ти, но не ми беше хрумвало, преди да го напишеш… Явно всеки има свое виждане за нещата 🙂 Благодаря!
Мария
юли 29, 2012
Вихра,ще си го кажа направо:Моля те,ПОИСКАЙ някога да ми направиш точно такъв синьо-зелен-водно-въздушен-обичащ-свободен пръстен!Сериозно го казвам!Просто знам,че няма да престана да си нося всяко лято!
VIHRA
авг. 1, 2012
Мария, с удоволстввие ще ти направя! Дано ти хареса и да ти носи много късмет и щастие, не само през лятото! 🙂
Мария
авг. 1, 2012
:-))))) От сега съм истински радостна като дете!:-))))))))
Весела
окт. 8, 2012
Приказката е много красива , показва че не трябва да се отказваш. С две ръце и малко фантазия можеш да сътвориш чудеса. Много благодаря за приказката. По някои път такива приказки не ни позволяват да се отказваме от ръчно направените красоти или усилия да ги направим сами.